• Angličtina

 

A proč houby?

Houby obsahují velmi málo kalorií, většinu hmoty tvoří voda, proto je můžete konzumovat bez obav z nadbytečných kilogramů. Pokud jsou dietně připravené, tvoří houby ideální součást redukčního jídelníčku.
Hřiby mají též nízký obsah sodíku proto nezatěžují ledviny a jsou vhodné pro osoby trpící vysokým krevním tlakem. Obsahují značné množství draslíku. Tento minerál pomáhá mimo jiné k dalšímu snižování krevního tlaku. Houby obsahují vitamíny, především riboflavin a niacin, známé jsou též jako vitamíny B2 a B3 a pomáhají například snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Produkty lesa jsou i dobrým zdrojem selenu, ten je účinným antioxidantem, který v součinnosti s vitamínem E pomáhá naše tělo zbavovat škodlivých kyslíkových radikálů. Podle některých údajů snižuje také riziko rakoviny prostaty.
Je prokázáno, že houby celkově podporují imunitu. Tím zároveň pomáhají snížit riziko zhoubného bujení. V tradiční čínské medicíně se používají v léčbě nachlazení a chřipky. I výsledky moderních studií naznačují, že nás chrání před infekcemi i před rakovinou.

Využití hub v kuchyni

Využití hub v kuchyni je všestranné – houby vaříme, smažíme, dusíme, zapékáme a grilujeme.
Z čerstvých hub připravíme polévky, omáčky, předkrmy i hlavní jídla. Dají se kombinovat s jinými druhy potravin, jako je drůbež, ryby, vejce, zelenina, brambory, obiloviny, těstoviny atd. Ve studené kuchyni je využijeme zase při přípravě pomazánek, salátů a rosolů. Můžeme je také sušit nebo nakládat do sladkokyselého nálevu, případně do vlastní šťávy. Houby se mohou nakládat také do soli, vyrábí se z nich houbové pasty, marinády či prášky. Vzhledem k tomu, že obsahují množství kořenitých látek, používají se i jako kořenná přísada a pomáhají dochutit málo výrazné pokrmy.

Pozor !

Pokrmů z hub by se však měli vyvarovat lidé s chorobami ledvin a trávícího ústrojí, nevhodné jsou také pro malé děti do 3 let a starší lidé houby ano, ale opatrně.

 

 

Proč sušené ovoce?

Sušení je jednoduchá konzervace ovoce a používá se už od pradávna. Je to nejlepší možnost, jak uchovat sezónní plody a použít je v jiném ročním období. Při sušení ovoce se během tohoto procesu ovoce smršťuje a výsledkem je malé sušené ovoce s koncentrovanějším množstvím všech prvků, cukru, energie a především sladké chuti.
Jeden kus sušeného ovoce obsahuje přibližně stejné množství živin jako čerstvé ovoce, ale v mnohem menším balení. Obsahuje až 3,5 násobek vlákniny, vitamínů A, B1, B2, B3, B6, kyseliny pantotenové, dále vitamin C a E a minerálních látek, zejména draslíka, hořčíka, vápnika, železa, manganu, mědi a fosforu oproti čerstvému ovoci. Jedna porce sušeného ovoce tak může poskytnout velké procento denní doporučené dávky mnoha vitaminů a minerálních látek, jako například kyseliny listové. Sušené ovoce obvykle obsahuje velké množství vlákniny a je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů. Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob.
Pro dlouhodobé skladování sušeného ovoce je vhodné suché prostředí (suchý sklep, nebo tmavá suchá komora). Vzhledem k tomu, že ovoce je přirozeným zdrojem ovocného a hroznového cukru, může dojít při delším skladování ke krystalizaci těchto cukrů na povrchu ovoce. Krystalizace cukru není na závadu kvality usušeného ovoce.

Využití v kuchyni

Sušené ovoce je velmi dobré a praktické v kuchyni – především pro nenáročnou přípravu. Dají se použít při přípravě kaší, nákypů, bábovek, koláčů a moučníků, ale i k masu.
V zimním období tvoří sušené ovoce základní příjem vitamínů a neomezené možnosti zdravého mlsání. Proto je sušené ovoce optimální náhradou za nezdravé komerční bonbóny a jiné sladkosti.

 

 

Proč ořechy ?

Ořechy jsou velice prospěšné našemu zdraví. Nenasycené mastné kyseliny obsažené v ořeších ovlivňují hladinu tuků v krvi a snižují také hladinu LDL cholesterolu, tedy zlého cholesterolu. Tím slouží jako prevence infarktu nebo mozková mrtvice. Důležitý je i jejich obsah vitaminu E. Ten slouží jako antioxidant a chrání cévy před volnými radikály.
Představují bohatou zásobárnu hořčíku, draslíku, zinku, selenu, vápníku, fosforu, mědi, vlákniny, rostlinných sterolů a dalších tělu potřebných prvků.
Ořechy působí blahodárně na nervovou soustavu a paměť, takže vám pomohou s učením a lepší koncentrací. Rovněž posilují imunitní systém a předcházejí kardiovaskulárním onemocněním. Ženy po nich budou mít krásnou pokožku, silné nehty a zdravé vlasy a muži lepší sexuální potenci. Podle nedávných studií ořechy fungují proti ateroskleróze a stárnutí organismu a urychlují rekonvalescenci po nemocích a úrazech. Ořechy obsahují také vysoký podíl bílkovin. Pravidelná konzumace ořechů má velice pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob.
Pro lidské zdraví jsou přínosné všechny druhy ořechů. Odborníci doporučují sníst denně zhruba 30 až 50 gramů ořechů. Místo nezdravých chipsů si pochutnávejte u televize na vlašských ořeších, lískových oříškách, kešu, mandlích, arašídech, pistáciích a para ořeších. Pokud si hlídáte kalorie, nejméně tučné jsou mandle, pistácie a kešu ořechy.

Využití v kuchyni

Ořechy mají tu výhodu, že jsou skvělé za syrova, chutnají báječně opečené a dokonce i smažené, obalované v těstíčku. Ořechy se dají využít do mnoha různých pokrmů a nemusí být zrovna jenom sladké. Například vánoční cukroví, dorty či buchty si mnoho lidí bez ořechů, ať už vlašských, lískových či mandlí, nedovede představit. Ořechy skvěle ladí se sýrem, hruškou, mrkví, olivami či šunkou. Kombinovat je můžeme i s medem nebo smetanou.
Vhodné jsou ořechy i při výrobě domáci zmrzliny, do zeleninových salátů, těstovin, při pečení chleba i k masu.

 

Přejeme příjemné nakupování.